MAIN EVENT

TUESDAY 29. 9. | FORUM KARLÍN

Innovation Week Czech Republic 2020 will kick off on Tuesday, September 29 at Forum Karlín in Prague. The main event is from 8:00 am to 6:00 pm.

INNOVATION FAIR WITH SEMINARS

DURING
THE MAIN EVENT

Virtual reality, robots, nanotechnology and much more. The Innovation fair will introduce innovative companies from Czech Republic and abroad! While visiting the Innovation fair you will be able to attend great inspiring seminars that will be also held in Karlín Forum in Prague.

Tickets Seminars

More information

Less information

Get ready for year's Innovative Fair! We have prepared the most interesting innovations in the Czech Republic and abroad. You can also look forward to great and inspiring seminars, which are included in the ticket price. As visitors, you will discover the latest innovations and gain new contacts and innovative services and products suppliers. One of the fairs topics will be innovative tools and ways to minimize production costs and environmental impact.You can also look forward to innovations from the VR and AR area, you will be able to try AI yoga and explore the technologies related to healthy sleep. You will be able to sample plant based sea food from our German partners, relax and discuss innovations and their further development is our Chill zone.

Schedule of seminars on 29. 9. 2020

8:30 am Registration

9:15 am - 10:30 am Květináč vrací úder. Jak se bránit korporátní špionáži?

Čím výše šplháme po kariérním žebříčku, tím atraktivnějším cílem jsme pro hackery. V našem workshopu vám nebudeme mazat med kolem pusy řečmi o tom, že jste v bezpečí. Řekneme vám ale vše, co musíte vědět, abyste měli v boji proti hackerům šanci. Pojďte se s námi podívat na to, jak vypadala korporátní špionáž v minulosti, jaké jsou aktuální hrozby a jak mohou hackeři vaši firmu napadnout i prostřednictvím něčeho tak jednoduchého, jako je květináč.

Login

9:20 am - 10:20 am Jak úspěšně implementovat umělou inteligenci do businessu

Umělá inteligence (Artificial Intelligence, AI) dnes v menší či větší míře zasahuje do celé řady odvětví. Může vylepšit logistický systém, detekovat podvody např. v pojišťovnictví, sehrát za vás šachovou partii nebo doporučit výběr seriálu na Netflixu. Tím to ale zdaleka nekončí. Společně se podíváme na možnosti, které dnes AI nabízí, objevíme nové příležitosti pro její aplikaci v praxi. Ukážeme si příklady úspěchů i neúspěchů při implementace AI a poodkryjeme, co nabídne do budoucna. Přemýšlejte o ní v kontextu vašeho businessu, abyste ji správně uchopili a přinášela přidanou hodnotu právě vám.

Login

10:25 am - 11:15 am „Vodík- Palivo Přítomnosti?“

Blíží se konec automobilů, které jezdí na benzín? Co budeme tankovat na čerpacích stanicích budoucnosti? Nové desetiletí sice slibuje ohromný rozmach vodíkových technologií, první vodíkové čerpačky v Česku se ale dočkáme až letos! Je vodíková ekonomie reálnou vizí nebo pouhou fantazií snílků o bezemisní dopravě? Přijďte na workshop Ing. Václava Bystrianského z UniCRE, zjistěte, jaké překážky nás ještě čekají na cestě za čistou dopravou, a odhalte, zda je vodík skutečně palivem budoucnosti!

Login

11:25 am - 12:25 pm Moderní a udržitelný průmysl - jak financovat inovace v oblasti automatizace, digitalizace, eko-inovací a dlouhodobé udržitelnosti?

Cílem semináře bude seznámit jeho účastníky se současnými trendy v průmyslových inovacích a možnými způsoby jejich financování. Cílem semináře je ukázat, jaké jsou možnosti financování takových projektů, důraz bude kladen na vysoce inovativní projekty digitální a bezodpadové výroby a na projekty cirkulární ekonomiky. Prezentovány budou dotační možnosti, finanční nástroje a další formy veřejné finanční podpory a jejich reálné využití pro malé, střední i velké firmy. Posluchači se též seznámí s konkrétními příklady projektů.

Login

1:15 pm - 2:15 pm Digitalizace obchodních transakcí - jednoduše, rychle, bezpečně s we.trade

Seminář České spořitelny vás seznámí s principy obchodování pomocí digitální platformy we.trade. Jde o mechanismus využívající technologii blockchainu, který umožňuje realizovat domácí a zejména zahraniční obchody mezi firmami hladce, jednoduše a důvěryhodně. Je vhodný pro všechny, kdo v obchodování využívají služeb „trade finance“ čili zapojují třetí stranu (nejčastěji to bývá banka odběratele).Spolu s Barborou a Tomášem se na vás těší ještě Pavel Svoboda, senior analytik v útvaru Denní bankovnictví pro korporátní klienty České Spořitelny, který v rámci projektu we.trade připravoval technické i procesní připojení platformy do prostředí České spořitelny.

Digitální a automatický způsob sjednání, zajištění a financování obchodních transakcí je transparentní, bezpečný a šetří váš čas i náklady. To vše dohromady má v sobě velký potenciál růstu objemu obchodu vaší firmy. Na we.trade lze např. podrobně sledovat celý průběh zakázky a nastavit si notifikace či alerty. Přístup na portál mají firmy výhradně přes svou banku, jde tedy o bankou prověřené firmy, což snižuje rizika nedodržení platebních podmínek smlouvy. Platba se realizuje, až když jsou splněny všechny podmínky vypořádání. Dohodnou-li se na tom účastníci obchodu, může za zaplacení zboží ručit dodavateli banka odběratele.

Login

2:20 pm - 3:20 pm Dieta pro planetu: Low Carb, High Volt

Dýchá, šumí, hučí, zvoní, rozpíná se, kope a nikdy nespí. Naše planeta potřebuje hodně energie, ale v posledních letech ji nekrmíme zrovna zdravými věcmi – spálené uhlí, plastová voda a dezerty z odpadků. Jak dostat Zemi do rovnováhy, aby to s námi dlouho vydržela? Jak podnikat a pomáhat přitom zlepšovat klima?

Pojďme společně s inovátory a energetiky hledat tu nejlepší dietu pro naši planetu, která vás finančně nezruinuje, ale naopak postrčí k novým ziskům. Málo karbonu a hodně zelených voltů?

Baví vás business, udržitelnost a inovace, ale o energetice nic nevíte? Tak to jste tu správně. Přidejte se k naší diskusi a dozvíte se, jak zužitkovat, vyrábět, sdílet a obnovovat elektřinu ve vaší firmě, čtvrti nebo sdílených kanceláři, tak aby to dávalo smysl ekonomicky i ekologicky. Představíme recepty, které můžete zkusit hned zítra.

Login

2:30 pm - 3:30 pm Budoucnost s bankovní identitou

Kde všude se s bankovní identitou budeme setkávat a v čem nám zjednoduší život? Můžeme ji využívat od kontaktu s úřady přes přihlašování do e-commerce platforem až po vzdálené ověření identity jediným údajem. A budeme díky ní moci rovnou i zaplatit!

Přijďte se s bankovní identitou lépe seznámit a zjistit, jak ji můžete využít ve svém podnikání.
Na závěr se s vámi podělíme o příběh našeho týmu, který vyvíjel a nasazoval službu Můj příjem. Co jsme se při tom naučili a kde jsme narazili? Těšíme se na vás! Filip Haering, Petr Zíma a Bohumil Dvořák.

Login

INTERNATIONAL CONFERENCE

DURING
THE MAIN EVENT

An International Innovation Conference for business which the Czech Republic has not yet experienced!

Tickets

More information

Less information

Come and get inspired by the most prominent speakers from around the world.

The International Conference will be held on Tuesday, September 29, 2020, from 9:00 am to 4:00 pm in Forum Karlín in Prague.

CONFERENCE SCHEDULE

08:30 am - 9:00 am Opening speeches

09:00 am - 10:30 am Innovations for Sustainability

 • Londesborough

  UK

  MICHAEL
  LONDESBOROUGH

  Moderator, researcher at the Czech Academy of Sciences and Unipetrol brand ambassador

  x

  MICHAEL LONDESBOROUGH

  Moderator, researcher at the Czech Academy of Sciences and Unipetrol brand ambassador

  Michael Londesborough is a researcher at the Institute of Inorganic Chemistry of the Czech Academy of Sciences. He used to work as a consultant for SemEquip, Inc. In 2015 he published his unique discovery: the first Borane Laser. This new type of laser brings a diverse range of benefits, such as reducing costs, operational risks and environmental impact. Besides the Czech Academy of Sciences, he also runs science communication programmes with the British Council. He is the author of more than 45 academic articles, the co-author of 2 publications and the owner of an international patent. He is a winner of the Best Young Chemist contest, the winner of the Cryptur prize and a laureate of the Vojtěch Náprstek Honorary Medal for Merit in Science Popularisation. He has a PhD from the University of Leeds.

  Shuckburgh

  UK

  EMILY
  SHUCKBURGH

  Director of Cambridge Zero at the University of Cambridge

  x

  EMILY SHUCKBURGH

  Director of Cambridge Zero at the University of Cambridge

  A mathematician, a climate scientist and a Fellow of Darwin College, a Fellow of the Cambridge Institute for Sustainability Leadership, an Associate Fellow of the Centre for Science and Policy and a Fellow of the British Antarctic Survey.

  She leads the UKRI Centre for Doctoral Training on the Application of AI to the study of Environmental Risks (AI4ER). Until April 2019 she led a UK national research programme on the Southern Ocean and its role in climate (ORCHESTRA), and was deputy head of the Polar Oceans Team and head of the Data Science Group at British Antarctic Survey. In the past she has worked at École Normale Supérieure in Paris and at MIT.

  She is a fellow of the Royal Meteorological Society and co-chair of their Climate Science Communications Group. She has also acted as an advisor to the UK Government on behalf of the Natural Environment Research Council. In 2016 she was awarded an OBE for services to science and the public communication of science. She is co-author with HRH The Prince of Wales and Tony Juniper of the Ladybird Book on Climate Change.

  Parke

  CZ

  SOŇA
  PARKE

  Co-Founder Forsage

  x

  SOŇA PARKE

  Co-Founder Forsage

  Soňa as a part of the core team of Forsage brings answers to questions like: “do bee colonies rapidly decrease?” or “when bees die is the society in a real threat?”. Forsage is Czech technological startup founded two years ago in Brno and does three things: remote beehive monitoring, research and citizen science. Forsage team believes in a world where media only inform about the true reality about bees and the nature bees live in. Therefore Forsage finds long term research based on relevant data and also many smaller experiments the way to go.

  Orság

  NL

  ANDREA
  ORSÁG

  Co-Founder MissionC

  x

  ANDREA ORSÁG

  Co-Founder MissionC

  Andrea is a co-founder and partner at MissionC, strategy advisory based in Amsterdam on a mission to accelerate the transition to Circular Economy on a global scale. Consultant with 10+ years of experience combining Risk Management, Strategy and Change Management cross-industry, both for the commercial sector and not-for-profit organisations internationally. She also acts as a speaker, guest lecturer, expert moderator and facilitator on topics related to Circular Economy & Sustainability.

 • Suchopa

  CZ

  ROBERT
  SUCHOPA

  Research and Development Associate, UniCRE (chemical recycling expert)

  x

  ROBERT SUCHOPA

  Research and Development Associate, UniCRE (chemical recycling expert)

  Robert Suchopa is the lead on project PYREKOL at the Unipetrol Centre for Research and Education- UniCRE. The objective is to implement the concept of chemical recycling into real-world practice. Within the project, Robert is responsible for a wide spectrum of activities, including research, experiment execution on existing units in Unipetrol, project management and raising public awareness. He hopes his work will contribute to creating key changes in plastic waste management.

  Jonášová

  CZ

  SOŇA
  JONÁŠOVÁ

  CEO Institut Cirkulární Ekonomiky (INCIEN)

  x

  SOŇA JONÁŠOVÁ

  CEO Institut Cirkulární Ekonomiky (INCIEN)

  „Sustainable development is not just words. It's about everyday work where we are serious about it.“ Soňa founded and heads the Institute of Circular Economics (INCIEN). She is interested in sustainable development and as part of its support she cooperates on the projects zajimej.se (be.interested) and uplatni.se (be.of use). Her motto is: „We must initiate the change we want to see around us.“ Through the non-governmental organization INCIEN she disseminates the awareness of circular economy among people and helps put into practice processes that promote sustainable development. As Director of INCIEN since 2015, he has been involved in the Czech Republic's transition from a linear system of economy to a circular system. INCIEN deals with the closure of biological and technical cycles as part of the sustainable development of society; it thus intervenes in agriculture, the development of new economies, and waste management or eco-innovation. INCIEN supports local and community activities. All the activities of this non-profit organization are aimed at creating a healthy society and ecosystems. The most prominent INCIEN project is the conference Waste as a Source, which addresses the introduction of circular economy principles into cities and villages.

  Rokůsek

  CZ

  PETR
  ROKŮSEK

  Founder & Scriptwriter of sustainable businesses

  x

  PETR ROKŮSEK

  Founder & Scriptwriter of sustainable businesses

  Petr Rokusek is a visionary entrepreneur and investor in modern energy. In these pursuits, Petr has focused on demonstrating options for a smart combination of nature and technology. In 2008, Petr founded Nano Energies, an energy trading company with three divisions, offering businesses and households the opportunity to consume electricity efficiently and responsibly. With a team of experts, he is currently developing technologies for electricity-sharing and flexibility aggregation, including blockchain.

  While still a student at the Czech Technical University, Petr founded his first venture with a Dutch business partner in 1995, establishing what is now a leading visual display group Jansen Display, which was acquired by the US's Sign-Zone last summer. Petr applies an environmentally sustainable approach at several other companies in which he is active. He currently resides in Liechtenstein and spends his workweeks partly in Switzerland and in the Czech Republic researching energy innovations, blockchain technologies and smart textiles under brand NowYou. Petr has also founded Bluelight.LI fund investing into business ideas with positive impact on our environment and wants to meet or associate with other investors or funds with similar mindset and goals.

  Klepek

  CZ

  CYRIL
  KLEPEK

  Founder & CEO at Cyrkl, Innovator in circular economy

  x

  CYRIL KLEPEK

  Founder & CEO at Cyrkl, Innovator in circular economy

  Cyril is a CEO and founder at Cyrkl - Digital Waste2Resource trading platform with focus on circularity. One waste could be a wealth for another and when using machine learning Cyrkl can manage the right match. Cyril has long been focu in meaningful innovations, especially in the circular economy. He stood behind two publication of two publications Circular Czech Republic 1 and 2. Previously Cyril worked as an innovation leader in the Direct People, leading Czech innovation agency and before as a manager responsible for the corporate part of innovation at Raiffeisenbank, where he co founded Raiffeisen Advisory. He is a graduate of the University of Economics, where he continued to his doctoral studies.

 • Londesborough

  UK

  MICHAEL
  LONDESBOROUGH

  Moderator, researcher at the Czech Academy of Sciences and Unipetrol brand ambassador

  x

  MICHAEL LONDESBOROUGH

  Moderator, researcher at the Czech Academy of Sciences and Unipetrol brand ambassador

  Michael Londesborough is a researcher at the Institute of Inorganic Chemistry of the Czech Academy of Sciences. He used to work as a consultant for SemEquip, Inc. In 2015 he published his unique discovery: the first Borane Laser. This new type of laser brings a diverse range of benefits, such as reducing costs, operational risks and environmental impact. Besides the Czech Academy of Sciences, he also runs science communication programmes with the British Council. He is the author of more than 45 academic articles, the co-author of 2 publications and the owner of an international patent. He is a winner of the Best Young Chemist contest, the winner of the Cryptur prize and a laureate of the Vojtěch Náprstek Honorary Medal for Merit in Science Popularisation. He has a PhD from the University of Leeds.

  Shuckburgh

  UK

  EMILY
  SHUCKBURGH

  Director of Cambridge Zero at the University of Cambridge

  x

  EMILY SHUCKBURGH

  Director of Cambridge Zero at the University of Cambridge

  A mathematician, a climate scientist and a Fellow of Darwin College, a Fellow of the Cambridge Institute for Sustainability Leadership, an Associate Fellow of the Centre for Science and Policy and a Fellow of the British Antarctic Survey.

  She leads the UKRI Centre for Doctoral Training on the Application of AI to the study of Environmental Risks (AI4ER). Until April 2019 she led a UK national research programme on the Southern Ocean and its role in climate (ORCHESTRA), and was deputy head of the Polar Oceans Team and head of the Data Science Group at British Antarctic Survey. In the past she has worked at École Normale Supérieure in Paris and at MIT.

  She is a fellow of the Royal Meteorological Society and co-chair of their Climate Science Communications Group. She has also acted as an advisor to the UK Government on behalf of the Natural Environment Research Council. In 2016 she was awarded an OBE for services to science and the public communication of science. She is co-author with HRH The Prince of Wales and Tony Juniper of the Ladybird Book on Climate Change.

 • Parke

  CZ

  SOŇA
  PARKE

  Co-Founder Forsage

  x

  SOŇA PARKE

  Co-Founder Forsage

  Soňa as a part of the core team of Forsage brings answers to questions like: “do bee colonies rapidly decrease?” or “when bees die is the society in a real threat?”. Forsage is Czech technological startup founded two years ago in Brno and does three things: remote beehive monitoring, research and citizen science. Forsage team believes in a world where media only inform about the true reality about bees and the nature bees live in. Therefore Forsage finds long term research based on relevant data and also many smaller experiments the way to go.

  Orság

  NL

  ANDREA
  ORSÁG

  Co-Founder MissionC

  x

  ANDREA ORSÁG

  Co-Founder MissionC

  Andrea is a co-founder and partner at MissionC, strategy advisory based in Amsterdam on a mission to accelerate the transition to Circular Economy on a global scale. Consultant with 10+ years of experience combining Risk Management, Strategy and Change Management cross-industry, both for the commercial sector and not-for-profit organisations internationally. She also acts as a speaker, guest lecturer, expert moderator and facilitator on topics related to Circular Economy & Sustainability.

 • Suchopa

  CZ

  ROBERT
  SUCHOPA

  Research and Development Associate, UniCRE (chemical recycling expert)

  x

  ROBERT SUCHOPA

  Research and Development Associate, UniCRE (chemical recycling expert)

  Robert Suchopa is the lead on project PYREKOL at the Unipetrol Centre for Research and Education- UniCRE. The objective is to implement the concept of chemical recycling into real-world practice. Within the project, Robert is responsible for a wide spectrum of activities, including research, experiment execution on existing units in Unipetrol, project management and raising public awareness. He hopes his work will contribute to creating key changes in plastic waste management.

  Jonášová

  CZ

  SOŇA
  JONÁŠOVÁ

  CEO Institut Cirkulární Ekonomiky (INCIEN)

  x

  SOŇA JONÁŠOVÁ

  CEO Institut Cirkulární Ekonomiky (INCIEN)

  „Sustainable development is not just words. It's about everyday work where we are serious about it.“ Soňa founded and heads the Institute of Circular Economics (INCIEN). She is interested in sustainable development and as part of its support she cooperates on the projects zajimej.se (be.interested) and uplatni.se (be.of use). Her motto is: „We must initiate the change we want to see around us.“ Through the non-governmental organization INCIEN she disseminates the awareness of circular economy among people and helps put into practice processes that promote sustainable development. As Director of INCIEN since 2015, he has been involved in the Czech Republic's transition from a linear system of economy to a circular system. INCIEN deals with the closure of biological and technical cycles as part of the sustainable development of society; it thus intervenes in agriculture, the development of new economies, and waste management or eco-innovation. INCIEN supports local and community activities. All the activities of this non-profit organization are aimed at creating a healthy society and ecosystems. The most prominent INCIEN project is the conference Waste as a Source, which addresses the introduction of circular economy principles into cities and villages.

 • Rokůsek

  CZ

  PETR
  ROKŮSEK

  Founder & Scriptwriter of sustainable businesses

  x

  PETR ROKŮSEK

  Founder & Scriptwriter of sustainable businesses

  Petr Rokusek is a visionary entrepreneur and investor in modern energy. In these pursuits, Petr has focused on demonstrating options for a smart combination of nature and technology. In 2008, Petr founded Nano Energies, an energy trading company with three divisions, offering businesses and households the opportunity to consume electricity efficiently and responsibly. With a team of experts, he is currently developing technologies for electricity-sharing and flexibility aggregation, including blockchain.

  While still a student at the Czech Technical University, Petr founded his first venture with a Dutch business partner in 1995, establishing what is now a leading visual display group Jansen Display, which was acquired by the US's Sign-Zone last summer. Petr applies an environmentally sustainable approach at several other companies in which he is active. He currently resides in Liechtenstein and spends his workweeks partly in Switzerland and in the Czech Republic researching energy innovations, blockchain technologies and smart textiles under brand NowYou. Petr has also founded Bluelight.LI fund investing into business ideas with positive impact on our environment and wants to meet or associate with other investors or funds with similar mindset and goals.

  Klepek

  CZ

  CYRIL
  KLEPEK

  Founder & CEO at Cyrkl, Innovator in circular economy

  x

  CYRIL KLEPEK

  Founder & CEO at Cyrkl, Innovator in circular economy

  Cyril is a CEO and founder at Cyrkl - Digital Waste2Resource trading platform with focus on circularity. One waste could be a wealth for another and when using machine learning Cyrkl can manage the right match. Cyril has long been focu in meaningful innovations, especially in the circular economy. He stood behind two publication of two publications Circular Czech Republic 1 and 2. Previously Cyril worked as an innovation leader in the Direct People, leading Czech innovation agency and before as a manager responsible for the corporate part of innovation at Raiffeisenbank, where he co founded Raiffeisen Advisory. He is a graduate of the University of Economics, where he continued to his doctoral studies.

10:30 am - 10:45 am Coffee break

10:45 am - 12:15 pm Digital Transformation

 • Vlček

  CZ

  ONDŘEJ
  VLČEK

  CEO Avast

  x

  ONDŘEJ VLČEK

  CEO Avast

  „Cybercrime is the fastest growing illegal activity in the world, growing even faster than gun smuggling or drug dealing. At Avast, we stop thousands of attacks a minute, targeting end users and companies. Our goal is to defeat the organized cyber groups that are behind these attacks. But to do so, we have to constantly improve our defensive technologies, to fight attacks using artificial intelligence and other sophisticated methods. The Innovation Week combines inspiration and new ideas with people who care about a better and safer future, which is why we look forward to being there.”

  Dvořáková

  CZ

  RENATA
  DVOŘÁKOVÁ

  CEO Oracle Czech

  x

  RENATA DVOŘÁKOVÁ

  CEO Oracle Czech

  Renata Dvořáková has more than 20 years of experience in information technologies (IT). She has been with Oracle since 2006, focusing primarily on leading a sales team focused on technology sales. Before joining Oracle Czech she gained experience in Scala Business Solutions and Barco. She graduated from Charles University in Prague and completed her MBA studies at the Rochester Institute of Technology.

  Šmíd

  CZ

  PETR
  ŠMÍD

  Head of Consumer Marketing, CEE, Country Marketing Manager, CZ/SK, HU

  x

  PETR ŠMÍD

  Head of Consumer Marketing, CEE, Country Marketing Manager, CZ/SK, HU

  Petr Šmíd is the Head of Consumer Marketing for Central and Eastern Europe at Google. He started to work at Google in 2013 after having worked for McKinsey & Company for seven years. At Google he started as the Head of SMB Marketing and later he became the Country Marketing Manager for the Czech Republic, Slovakia and Hungary. Although he built his marketing team from scratch, it has received several awards, such as the Křišťálová lupa award, for its innovative marketing campaigns. The team was awarded the Fénix content marketing prize for its educational project Digital Garage.

  Mourek

  CZ

  KAREL
  MOUREK

  Board member, Česká spořitelna

  x

  KAREL MOUREK

  Board member, Česká spořitelna

  Karel Mourek is a Czech Technical University in Prague graduate. He earned an MBA degree from Thunderbird University in the United States. He began his career in 1992 at Creditanstalt, later at Bank Austria Creditanstalt Czech Republic, in the corporate clients division, where he worked until 2001. He had joined Česká spořitelna in 2001, where he managed commercial centers until 2011. From 2011 to July 2013, he worked at Erste Group Immorent as a member of the Board of Directors responsible for risk management. Since August 2013, he has been a member of the Board of Directors of Česká spořitelna and heads the risk management division.

 • Gajdoš

  CZ

  MARCEL
  GAJDOŠ

  Country Manager for Czechia and Slovakia at Visa

  x

  MARCEL GAJDOŠ

  Country Manager for Czechia and Slovakia at Visa

  Marcel Gajdoš is the Country Manager for Czechia and Slovakia at Visa. He is responsible for development of business activities and strengthening relationships with clients and partners of Visa in both countries. He has a long-standing expertise as an expert in payment cards. He spent three years in UniBanka Slovakia and also worked at Wells Fargo in USA. He joined the former Visa Europe in early 2006 as the Relationship Manager for Czechia and Slovakia and moved to Senior position in 2009. He was elected as Country Manager in 2012. He received an MBA from City University Bellevue and undertook a bank programme of UniCredit Bank at the Bocconi University in Italy.

  Šedivý

  CZ

  PAVEL
  KYSELA

  CEO Adastra CZ

  x

  PAVEL KYSELA

  CEO Adastra CZ

  Pavel Kysela is the General Manager of Adastra. The company strives to set trends and be the clear choice for anyone who wants to prepare their business for the digital future.

  Adastra has been in business for more than 15 years, during which he continuously followed the direction of the company and sought opportunities for its further development. He started as a business analyst, was a team leader of business consultants, and also held business positions. He has worked on a number of projects, particularly in the telecommunications and banking sectors. Now he leads the company and implements the vision and strategy of further development.

  He searches for the latest trends, opens up new opportunities in connecting business with technology. He understands modern technologies and knows how to use them effectively in practice and in individual sectors. The company naturally creates an atmosphere of creativity, highly values initiative, teamwork and a positive attitude, thus clearly contributing to building the digital future of Adastra.

 • Vlček

  CZ

  ONDŘEJ
  VLČEK

  CEO Avast

  x

  ONDŘEJ VLČEK

  CEO Avast

  „Cybercrime is the fastest growing illegal activity in the world, growing even faster than gun smuggling or drug dealing. At Avast, we stop thousands of attacks a minute, targeting end users and companies. Our goal is to defeat the organized cyber groups that are behind these attacks. But to do so, we have to constantly improve our defensive technologies, to fight attacks using artificial intelligence and other sophisticated methods. The Innovation Week combines inspiration and new ideas with people who care about a better and safer future, which is why we look forward to being there.”

  Dvořáková

  CZ

  RENATA
  DVOŘÁKOVÁ

  CEO Oracle Czech

  x

  RENATA DVOŘÁKOVÁ

  CEO Oracle Czech

  Renata Dvořáková has more than 20 years of experience in information technologies (IT). She has been with Oracle since 2006, focusing primarily on leading a sales team focused on technology sales. Before joining Oracle Czech she gained experience in Scala Business Solutions and Barco. She graduated from Charles University in Prague and completed her MBA studies at the Rochester Institute of Technology.

 • Šmíd

  CZ

  PETR
  ŠMÍD

  Head of Consumer Marketing, CEE, Country Marketing Manager, CZ/SK, HU

  x

  PETR ŠMÍD

  Head of Consumer Marketing, CEE, Country Marketing Manager, CZ/SK, HU

  Petr Šmíd is the Head of Consumer Marketing for Central and Eastern Europe at Google. He started to work at Google in 2013 after having worked for McKinsey & Company for seven years. At Google he started as the Head of SMB Marketing and later he became the Country Marketing Manager for the Czech Republic, Slovakia and Hungary. Although he built his marketing team from scratch, it has received several awards, such as the Křišťálová lupa award, for its innovative marketing campaigns. The team was awarded the Fénix content marketing prize for its educational project Digital Garage.

  Mourek

  CZ

  KAREL
  MOUREK

  Board member, Česká spořitelna

  x

  KAREL MOUREK

  Board member, Česká spořitelna

  Karel Mourek is a Czech Technical University in Prague graduate. He earned an MBA degree from Thunderbird University in the United States. He began his career in 1992 at Creditanstalt, later at Bank Austria Creditanstalt Czech Republic, in the corporate clients division, where he worked until 2001. He had joined Česká spořitelna in 2001, where he managed commercial centers until 2011. From 2011 to July 2013, he worked at Erste Group Immorent as a member of the Board of Directors responsible for risk management. Since August 2013, he has been a member of the Board of Directors of Česká spořitelna and heads the risk management division.

 • Gajdoš

  CZ

  MARCEL
  GAJDOŠ

  Country Manager for Czechia and Slovakia at Visa

  x

  MARCEL GAJDOŠ

  Country Manager for Czechia and Slovakia at Visa

  Marcel Gajdoš is the Country Manager for Czechia and Slovakia at Visa. He is responsible for development of business activities and strengthening relationships with clients and partners of Visa in both countries. He has a long-standing expertise as an expert in payment cards. He spent three years in UniBanka Slovakia and also worked at Wells Fargo in USA. He joined the former Visa Europe in early 2006 as the Relationship Manager for Czechia and Slovakia and moved to Senior position in 2009. He was elected as Country Manager in 2012. He received an MBA from City University Bellevue and undertook a bank programme of UniCredit Bank at the Bocconi University in Italy.

  Šedivý

  CZ

  PAVEL
  KYSELA

  CEO Adastra CZ

  x

  PAVEL KYSELA

  CEO Adastra CZ

  Pavel Kysela is the General Manager of Adastra. The company strives to set trends and be the clear choice for anyone who wants to prepare their business for the digital future.

  Adastra has been in business for more than 15 years, during which he continuously followed the direction of the company and sought opportunities for its further development. He started as a business analyst, was a team leader of business consultants, and also held business positions. He has worked on a number of projects, particularly in the telecommunications and banking sectors. Now he leads the company and implements the vision and strategy of further development.

  He searches for the latest trends, opens up new opportunities in connecting business with technology. He understands modern technologies and knows how to use them effectively in practice and in individual sectors. The company naturally creates an atmosphere of creativity, highly values initiative, teamwork and a positive attitude, thus clearly contributing to building the digital future of Adastra.

12:15 pm - 01:30 pm Lunch

01:30 pm - 03:00 pm AI and the future of humankind

 • Sedláček

  CZ

  TOMÁŠ
  SEDLÁČEK

  Economist

  x

  TOMÁŠ SEDLÁČEK

  Economist

  Tomáš Sedláček is the author of the philosophical-economic book Economics of Good and Evil, which has been translated into 21 languages and has become a bestseller in many countries also has won major international awards. At the age of 24 he became an economic advisor to President Václav Havel and later also to the Minister of Finance. He was ranked among the Top 100 Thought Leaders (Top 100 Thought Leaders, GDI). Tomáš Sedláček is a member of several important international and Czech organizations, he is the Chairman of the Supervisory Board of Vision 97 and the Program Council of the Forum 2000 Foundation. Currently is the main macroeconomic strategist at ČSOB. Tomáš also lectures philosophy and economics at Charles University and is a sought-after lecturer and discussionist at world universities, conferences and in various media.

  Pěchouček

  CZ

  MICHAL
  PĚCHOUČEK

  AVAST Chief Technology Officer - CTO

  x

  Michal Pěchouček

  AVAST Chief Technology Officer - CTO

  Michal Pechoucek joined Avast as CTO in September 2019. He leads the core technology and R&D teams supporting the work of the Avast Threat Labs, Big Data and innovation teams. He is also responsible for the company’s scientific research in the fields of Artificial Intelligence, machine learning, and cybersecurity. Before joining Avast, Mr. Pechoucek spent over twenty years as a professor at the Faculty of Electrical Engineering at the Czech Technical University (CTU) in Prague, during which time he led the Department of Computer Science and founded the Artificial Intelligence Center in 2001. He also co-founded a research-oriented study programme, Open Informatics, which offers a choice of different subjects, combines different areas of informatics and approaches and continues to be taught today.

  Sedláček

  CZ

  LUKÁŠ
  SEDLÁČEK

  CEO and Founder of the ELAI Institute

  x

  LUKÁŠ SEDLÁČEK

  CEO and Founder of the ELAI Institute

  Domshlak

  IL

  CARMEL
  DOMSHLAK

  Co-Founder and Chief Scientist at Coronet, and professor at the Technion, Israel

  x

  CARMEL DOMSHLAK

  Co-Founder and Chief Scientist at Coronet, and professor at the Technion, Israel

 • Boutall

  CZ

  SARA
  BOUTALL

  prg.ai - Communications, Disrupt House Co-Founder

  x

  Sara Boutall

  prg.ai - Communications, Disrupt House Co-Founder

  Sara is an Oxford-educated archaeologist and anthropologist, with a PhD in human cognition and music. For the last 6 years she has worked in tech companies across the UK, USA, and New Zealand. She is now spearheading the Czech artificial intelligence initiative as a part of prg.ai, bringing together industries, academics, the state, and startups to harness Czech Republic's AI talent and build it into a global AI hub. One of her main focuses has been Neuron soundware, who are revolutionising manufacturing through using audio signals to predict whether machines are going to break or not, leading industry 4.0 in predictive maintenance. Having come from archaeology, Sara’s passion is to help institutions and individuals navigate our next social evolutionary stage, which will be dominated by AI-based technologies and revolutionise the way we organise and function as an economy, state, society, and community.

  Kůs

  CZ

  JIŘÍ
  KŮS

  Chairman of the Executive Board, Czech Nanotechnology Industries Association

  x

  Jíří Kůs

  Chairman of the Executive Board, Czech Nanotechnology Industries Association

  Jiří Kůs is the president of Czech Nanotechnology Industries Association, whose establishment he initiated. He graduated from electrical engineering and later also sociology and psychology. He worked over 20 years in industrial automation. In 2012 he founded nanoSPACE, the first company in the world manufacturing anti-dust mite nanofibre bedding. He popularizes nanotechnology and the concept of the third industrial revolution and sharing society. His vision is that of a world where energy is decentralized and for free, there are self-driving electric cars in the streets and people’s health is monitored by nanosensors.

 • Sedláček

  CZ

  TOMÁŠ
  SEDLÁČEK

  Economist

  x

  TOMÁŠ SEDLÁČEK

  Economist

  Tomáš Sedláček is the author of the philosophical-economic book Economics of Good and Evil, which has been translated into 21 languages and has become a bestseller in many countries also has won major international awards. At the age of 24 he became an economic advisor to President Václav Havel and later also to the Minister of Finance. He was ranked among the Top 100 Thought Leaders (Top 100 Thought Leaders, GDI). Tomáš Sedláček is a member of several important international and Czech organizations, he is the Chairman of the Supervisory Board of Vision 97 and the Program Council of the Forum 2000 Foundation. Currently is the main macroeconomic strategist at ČSOB. Tomáš also lectures philosophy and economics at Charles University and is a sought-after lecturer and discussionist at world universities, conferences and in various media.

  Pěchouček

  CZ

  MICHAL
  PĚCHOUČEK

  AVAST Chief Technology Officer - CTO

  x

  Michal Pěchouček

  AVAST Chief Technology Officer - CTO

  Michal Pechoucek joined Avast as CTO in September 2019. He leads the core technology and R&D teams supporting the work of the Avast Threat Labs, Big Data and innovation teams. He is also responsible for the company’s scientific research in the fields of Artificial Intelligence, machine learning, and cybersecurity. Before joining Avast, Mr. Pechoucek spent over twenty years as a professor at the Faculty of Electrical Engineering at the Czech Technical University (CTU) in Prague, during which time he led the Department of Computer Science and founded the Artificial Intelligence Center in 2001. He also co-founded a research-oriented study programme, Open Informatics, which offers a choice of different subjects, combines different areas of informatics and approaches and continues to be taught today.

 • Sedláček

  CZ

  LUKÁŠ
  SEDLÁČEK

  CEO and Founder of the ELAI Institute

  x

  LUKÁŠ SEDLÁČEK

  CEO and Founder of the ELAI Institute

  Domshlak

  IL

  CARMEL
  DOMSHLAK

  Co-Founder and Chief Scientist at Coronet, and professor at the Technion, Israel

  x

  CARMEL DOMSHLAK

  Co-Founder and Chief Scientist at Coronet, and professor at the Technion, Israel

 • Boutall

  CZ

  SARA
  BOUTALL

  prg.ai - Communications, Disrupt House Co-Founder

  x

  Sara Boutall

  prg.ai - Communications, Disrupt House Co-Founder

  Sara is an Oxford-educated archaeologist and anthropologist, with a PhD in human cognition and music. For the last 6 years she has worked in tech companies across the UK, USA, and New Zealand. She is now spearheading the Czech artificial intelligence initiative as a part of prg.ai, bringing together industries, academics, the state, and startups to harness Czech Republic's AI talent and build it into a global AI hub. One of her main focuses has been Neuron soundware, who are revolutionising manufacturing through using audio signals to predict whether machines are going to break or not, leading industry 4.0 in predictive maintenance. Having come from archaeology, Sara’s passion is to help institutions and individuals navigate our next social evolutionary stage, which will be dominated by AI-based technologies and revolutionise the way we organise and function as an economy, state, society, and community.

  Kůs

  CZ

  JIŘÍ
  KŮS

  Chairman of the Executive Board, Czech Nanotechnology Industries Association

  x

  Jiří Kůs

  Chairman of the Executive Board, Czech Nanotechnology Industries Association

  Jiří Kůs is the president of Czech Nanotechnology Industries Association, whose establishment he initiated. He graduated from electrical engineering and later also sociology and psychology. He worked over 20 years in industrial automation. In 2012 he founded nanoSPACE, the first company in the world manufacturing anti-dust mite nanofibre bedding. He popularizes nanotechnology and the concept of the third industrial revolution and sharing society. His vision is that of a world where energy is decentralized and for free, there are self-driving electric cars in the streets and people’s health is monitored by nanosensors.

03:00 pm - 03:30 pm Aim higher: Israel's Journey to the Moon

 • Saikin

  IL

  DIEGO
  SAIKIN

  Engineer, Pilot, Polyglot

  x

  DIEGO SAIKIN

  Engineer, Pilot, Polyglot

  Born in Argentina, Diego emigrated with his family to Israel when he was 15 years old. In Israel he acquired a B.Sc. in Electrical and Computer Engineering from the Ben-Gurion University. Later he moved to Prague where he acquired a Master's degree in Cybernetics and Robotics at the Czech Technical University. He is a member of SpaceIL, the organization behind the project Beresheet, Israel's first lunar mission which reached multiple milestones such as being the first private mission to the moon in the history.

 • Saikin

  IL

  DIEGO
  SAIKIN

  Engineer, Pilot, Polyglot

  x

  DIEGO SAIKIN

  Engineer, Pilot, Polyglot

  Born in Argentina, Diego emigrated with his family to Israel when he was 15 years old. In Israel he acquired a B.Sc. in Electrical and Computer Engineering from the Ben-Gurion University. Later he moved to Prague where he acquired a Master's degree in Cybernetics and Robotics at the Czech Technical University. He is a member of SpaceIL, the organization behind the project Beresheet, Israel's first lunar mission which reached multiple milestones such as being the first private mission to the moon in the history.

The program is subject to change.

If the unfavorable conditions persist, the conference will be held online.

REGISTRATION

Taking place the whole week

ACCOMPANYING EVENTS

Choose from
MORE THAN 100 ACCOMPANYING EVENTS ACROSS THE CZECH REPUBLIC

PATRONS

 • TOMASZ
  WIATRAK

  President & CEO at Unipetrol Group

  x

  TOMASZ WIATRAK

  President & CEO at Unipetrol Group

  We at Unipetrol are looking towards the horizon and, together with PKN Orlen, are playing our part in building a prosperous and sustainable future for the Czech Republic. That’s why our two R&D centers are hubs for intensive expansion of innovative techniques and progressive solutions. For example, we are actively developing second-generation biofuels, perfecting pyrolysis techniques for plastic waste recycling and testing economically- ecological sources of hydrogen energy. It is therefore natural for us to be the main partner of Innovation Week, where we unearth pioneering ways to move forward.

  Vlček

  ONDŘEJ
  VLČEK

  CEO Avast

  x

  ONDŘEJ VLČEK

  CEO Avast

  „Cybercrime is the fastest growing illegal activity in the world, growing even faster than gun smuggling or drug dealing. At Avast, we stop thousands of attacks a minute, targeting end users and companies. Our goal is to defeat the organized cyber groups that are behind these attacks. But to do so, we have to constantly improve our defensive technologies, to fight attacks using artificial intelligence and other sophisticated methods. The Innovation Week combines inspiration and new ideas with people who care about a better and safer future, which is why we look forward to being there.”

  TAŤÁNA
  LE MOIGNE

  Regional Director at Google Czechia, Hungary, Romania & Slovakia at Google

  x

  TAŤÁNA LE MOIGNE

  Regional Director at Google Czechia, Hungary, Romania & Slovakia at Google

  „The Czechs are a nation of handymen, inventors, engineers and craftsmen. The time has come to sell it to the world. Thanks to the Internet, it has never been easier before. Lets collect not only olympic medals for sport but also for innovations! I am glad that Czech Google is present at the Innovation Week and I wish luck to everyone who enjoys moving the world forward.“

  TOMÁŠ
  SALOMON

  Chair of the Board of Directors, Česká spořitelna a.s.

  x

  TOMÁŠ SALOMON

  Chair of the Board of Directors, Česká spořitelna a.s.

  „At the present time, to adapt to a rapidly changing world is not only a condition for success, but for a survival itself. For the Česká spořitelna company, it is important to present product innovations to its clients while supporting their own innovation activities. It is also one of the reasons why we are one of the patrons of the Innovation Week which represent a convenient platform for the innovations advertisement. Furthermore, the Innovation Week brings inspiration for the further use of such innovations.“

 • Kysela

  PAVEL
  KYSELA

  CEO Adastra CZ

  x

  PAVEL KYSELA

  CEO Adastra CZ

  „Everything around us is changing, faster than ever. Our children have been able to operate modern technology with ease since they were young and we must learn to take full advantage of this accelerating time. At work and at home. At Adastra we believe that the focus of all innovations should be data and effective work with them. Data is the building stone for the companies that are ready for the digital era and we are the driving force of digitalization in the Czech Republic and in the whole region. That's why we partner with Innovation Week, which represents the best not only in digitalization and outlines trends for the years to come.“

  Vlček

  JAROSLAVA
  POKORNÁ
  JERMANOVÁ

  Governor of the Central Bohemia Region

  x

  JAROSLAVA POKORNÁ JERMANOVÁ

  Governor of the Central Bohemia Region

  „Innovations start within people. They start with the desire to change something. I am proud of Central Bohemia Region which has its strong innovation potential in its regional companies, in its research and scientific organizations, and above all, in its people. Because they have innovations at heart.“

  Gajdoš

  MARCEL
  GAJDOŠ

  Country Manager for Czechia and Slovakia at Visa

  x

  MARCEL GAJDOŠ

  Country Manager for Czechia and Slovakia at Visa

  Visa has constantly invested in innovations over the years. Payments are primarily a digital experience which is why we place a strong emphasis on safe and convenient payments. We actively cooperate with the banking sector and include fintechs to boost digitisation of payments. This year, we joined forces with Plaid which will help us strengthen our position in the world of financial technology. So, we provide our clients and partners access to our network, products, tools and expertise to enable their growth and success. Being a part of the Innovation Week 2020 is a great opportunity for us to join inspiring talks with established speakers from different fields and see how new ideas are born.

  Dvořáková

  RENATA
  DVOŘÁKOVÁ

  CEO Oracle Czech

  x

  RENATA DVOŘÁKOVÁ

  CEO Oracle Czech

  „Successful innovation is usually based on a good understanding of the customer's real needs. It helps to make things easier, faster or more comfortable. At Oracle, we support innovation with tools that help to see data in new ways, discover insights, unlock endless possibilities.“

 • Šedivý

  JURAJ
  ŠEDIVÝ

  CEO & Chair of the Board of Directors, CETIN

  x

  JURAJ ŠEDIVÝ

  CEO & Chair of the Board of Directors, CETIN

  „We are the largest telecommunication infrastructure provider in the Czech Republic investing significantly into rollout of next generation networks. They will enable range of innovations based on cloud computing, media, Internet of things, and new applications transforming entire industries and economies. At the same time, we as a telecom operator need to reinvent our operational and commercial models to be responsive to rapidly changing needs of our customers. We do understand the power of innovations. It is therefore an honor and a great pleasure to be a patron of Innovation Week conference bringing together bright minds and their transformative ideas and solutions.“

 • TOMASZ
  WIATRAK

  President & CEO at Unipetrol Group

  x

  TOMASZ WIATRAK

  President & CEO at Unipetrol Group

  We at Unipetrol are looking towards the horizon and, together with PKN Orlen, are playing our part in building a prosperous and sustainable future for the Czech Republic. That’s why our two R&D centers are hubs for intensive expansion of innovative techniques and progressive solutions. For example, we are actively developing second-generation biofuels, perfecting pyrolysis techniques for plastic waste recycling and testing economically- ecological sources of hydrogen energy. It is therefore natural for us to be the main partner of Innovation Week, where we unearth pioneering ways to move forward.

  Šedivý

  ONDŘEJ
  VLČEK

  CEO Avast

  x

  ONDŘEJ VLČEK

  CEO Avast

  „Cybercrime is the fastest growing illegal activity in the world, growing even faster than gun smuggling or drug dealing. At Avast, we stop thousands of attacks a minute, targeting end users and companies. Our goal is to defeat the organized cyber groups that are behind these attacks. But to do so, we have to constantly improve our defensive technologies, to fight attacks using artificial intelligence and other sophisticated methods. The Innovation Week combines inspiration and new ideas with people who care about a better and safer future, which is why we look forward to being there.”

 • TAŤÁNA
  LE MOIGNE

  Regional Director at Google Czechia, Hungary, Romania & Slovakia at Google

  x

  TAŤÁNA LE MOIGNE

  Regional Director at Google Czechia, Hungary, Romania & Slovakia at Google

  „The Czechs are a nation of handymen, inventors, engineers and craftsmen. The time has come to sell it to the world. Thanks to the Internet, it has never been easier before. Lets collect not only olympic medals for sport but also for innovations! I am glad that Czech Google is present at the Innovation Week and I wish luck to everyone who enjoys moving the world forward.“

  TOMÁŠ
  SALOMON

  Chair of the Board of Directors, Česká spořitelna a.s.

  x

  TOMÁŠ SALOMON

  Chair of the Board of Directors, Česká spořitelna a.s.

  „At the present time, to adapt to a rapidly changing world is not only a condition for success, but for a survival itself. For the Česká spořitelna company, it is important to present product innovations to its clients while supporting their own innovation activities. It is also one of the reasons why we are one of the patrons of the Innovation Week which represent a convenient platform for the innovations advertisement. Furthermore, the Innovation Week brings inspiration for the further use of such innovations.“

 • Šedivý

  PAVEL
  KYSELA

  CEO Adastra CZ

  x

  PAVEL KYSELA

  CEO Adastra CZ

  „Everything around us is changing, faster than ever. Our children have been able to operate modern technology with ease since they were young and we must learn to take full advantage of this accelerating time. At work and at home. At Adastra we believe that the focus of all innovations should be data and effective work with them. Data is the building stone for the companies that are ready for the digital era and we are the driving force of digitalization in the Czech Republic and in the whole region. That's why we partner with Innovation Week, which represents the best not only in digitalization and outlines trends for the years to come.“

  Jermanová

  JAROSLAVA
  POKORNÁ
  JERMANOVÁ

  Governor of the Central Bohemia Region

  x

  JAROSLAVA POKORNÁ JERMANOVÁ

  Governor of the Central Bohemia Region

  „Innovations start within people. They start with the desire to change something. I am proud of Central Bohemia Region which has its strong innovation potential in its regional companies, in its research and scientific organizations, and above all, in its people. Because they have innovations at heart.“

 • Gajdoš

  MARCEL
  GAJDOŠ

  Country Manager for Czechia and Slovakia at Visa

  x

  MARCEL GAJDOŠ

  Country Manager for Czechia and Slovakia at Visa

  Visa has constantly invested in innovations over the years. Payments are primarily a digital experience which is why we place a strong emphasis on safe and convenient payments. We actively cooperate with the banking sector and include fintechs to boost digitisation of payments. This year, we joined forces with Plaid which will help us strengthen our position in the world of financial technology. So, we provide our clients and partners access to our network, products, tools and expertise to enable their growth and success. Being a part of the Innovation Week 2020 is a great opportunity for us to join inspiring talks with established speakers from different fields and see how new ideas are born.

  Dvořáková

  RENATA
  DVOŘÁKOVÁ

  CEO Oracle Czech

  x

  RENATA DVOŘÁKOVÁ

  CEO Oracle Czech

  „Successful innovation is usually based on a good understanding of the customer's real needs. It helps to make things easier, faster or more comfortable. At Oracle, we support innovation with tools that help to see data in new ways, discover insights, unlock endless possibilities.“

 • Šedivý

  JURAJ
  ŠEDIVÝ

  CEO & Chair of the Board of Directors, CETIN

  x

  JURAJ ŠEDIVÝ

  CEO & Chair of the Board of Directors, CETIN

  „We are the largest telecommunication infrastructure provider in the Czech Republic investing significantly into rollout of next generation networks. They will enable range of innovations based on cloud computing, media, Internet of things, and new applications transforming entire industries and economies. At the same time, we as a telecom operator need to reinvent our operational and commercial models to be responsive to rapidly changing needs of our customers. We do understand the power of innovations. It is therefore an honor and a great pleasure to be a patron of Innovation Week conference bringing together bright minds and their transformative ideas and solutions.“

Authentic discussion about development of proactive solutions

LET’S TALK ABOUT IT

Are you interested in the way to sustainable development? Are you looking for real facts and creative solutions that go beyond black and white thinking? You've found the right direction!

Unipetrol introduces „Let’s talk about it” - a series of interviews with experts and innovators on sustainability policy trends. „Let’s talk about it” a place to share ideas, exploration of novel ideas and uncensored debate about our future.

 • MERGING REVENUE WITH SUSTAINABILITY | ALAN THOMAS
  IMPROVING ENVIRONMENTAL IMPACT AWARENESS | VLADIMÍR KOČÍ
 • CORPORATE CIRCULAR SYMBIOSIS | CARINA SUNDQVIST
  PLASTIC RECYCLING | MICHAL BABIČ
 • SEAWEED SOLUTIONS | ALEXANDER GOLBERG
  WASTE AS RESOURCE | CYRIL KLEPEK
 • A FUTURE WITHOUT MICROPLASTICS | ANNA DU
  BIO-PLASTICS | PETRA INNEMANOVÁ
 • HYDROGEN FUEL | ALEŠ DOUCEK
  THE PLASTIC AGE | JOSEF JANČÁŘ
 • CIRCULAR ECONOMY | VOJTĚCH VOSECKÝ
  STORY-DRIVEN CHANGE | LUKÁŠ SEDLÁČEK
 • MERGING REVENUE WITH SUSTAINABILITY | ALAN THOMAS
 • IMPROVING ENVIRONMENTAL IMPACT AWARENESS | VLADIMÍR KOČÍ
 • CORPORATE CIRCULAR SYMBIOSIS | CARINA SUNDQVIST
 • PLASTIC RECYCLING | MICHAL BABIČ
 • SEAWEED SOLUTIONS | ALEXANDER GOLBERG
 • WASTE AS RESOURCE | CYRIL KLEPEK
 • A FUTURE WITHOUT MICROPLASTICS | ANNA DU
 • BIO-PLASTICS | PETRA INNEMANOVÁ
 • HYDROGEN FUEL | ALEŠ DOUCEK
 • THE PLASTIC AGE | JOSEF JANČÁŘ
 • CIRCULAR ECONOMY | VOJTĚCH VOSECKÝ
 • STORY-DRIVEN CHANGE | LUKÁŠ SEDLÁČEK

Join Michael Londesborough in a cozy coffee shop, meet interesting people and explore the intricate world of sustainability together.

MORE ABOUT LET’S TALK ABOUT IT
FUELLED BY UNIPETROL

PARTNERS

General partners

Main partners

Gold partners

Media partners

Technological partner

Renewable energy supplies

Main academic partner

In cooperation with

About the Organizer

„At the European Leadership & Academic Institute (ELAI), we have been actively supporting education and innovation in all areas of society for nine years. We are organizion the Innovation Week Czech Republic. Our workshops are lead by leading personalities of Czech business. We believe in mutual inspiration and personal growth through the transfer of real experience. Our motto is Aim Higher! So come with us to aim higher!“